Skip to main content

Co to jest przedawnienie długu i ile wynosi?

04
sty, 2024

Nie każdy ma wiedzę o tym,  że wraz z biegiem lat dług ulega przedawnieniu.

Przedawnienie długu to sytuacja, w której dłużnik, po upływie określonego terminu, może zgodnie z prawem i w pełni legalnie uchylić się od spłacenia swojego zobowiązania względem wierzyciela.

Termin przedawnienia długu jest określany przepisami Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nimi ustalono podstawowy termin przedawnienia, który wynosi:

-3 lata – gdy przedawnienie długu dotyczy roszczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,

-6 lat – możliwe przedawnienie długu wynikającego z roszczeń majątkowych oraz takich, które zostały potwierdzone sądownie (został wydany tytuł egzekucyjny)

Trzeba także wiedzieć, że ustalone zostały odrębne terminy w przypadku długów wynikających, na przykład z niezapłaconego mandatu ( wynosi 1 rok), należności z tytułu czynszu ( wynosi 3 lata), zobowiązań spadkowych ( wynosi 6 lat). Wierzyciel może podjąć kroki w celu odzyskania należności i w ten sposób przerywa bieg przedawnienia. Zgodnie z zapisami zawartymi w artykule 123 Kodeksu cywilnego do przerwania biegu terminu przedawnienia dochodzi: „przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia, a także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.” Wielu dłużników szuka w przedawnieniu  powodu do uniknięcia spłaty zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas zobowiązanie staje się „zobowiązaniem naturalnym” co oznacza, że zobowiązanie nie wygasa, a wierzyciel nie może jedynie domagać się przymusu państwowego w realizacji tego świadczenia. Sam może jednak dochodzić zapłaty zaległej należności.

Zobacz także

Wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, jakie wierzyciel kieruje do dłuż…
W chwili gdy zostaje zawarta umowa w związku z zobowiązaniem, to dłużnika i …
Przede wszystkim ma prawo do egzekwowania swoich należności. Może to zrobić …